Stuhnuté svaly občas potrápi každého. Zvlášť, ak sme v strese, alebo sme veľa fyzicky aktívny. Všetci sa ale zhodneme, že je to veľmi nepríjemný stav, ktorého je radno sa čo najskôr zbaviť. Čo pomáha na natiahnuté svaly najviac?
Stuhnuté svaly sa môžu objaviť prakticky u každého z nás. Stačí, ak celé dni sedíme pri počítači a sme permanentne v strese a začne nás bolieť šije. Čo môže viesť k pocitom nevoľnosti, alebo dokonca aj k migréne. Málokto si ale uvedomuje, že môže mať natiahnuté svaly od kašľa. Zvlášť, ak je chronického charakteru. (Typicky ide trebárs o astmu, alebo o záchvatovitý kašeľ u fajčiarov.)
Keďže natiahnuté svaly dosť zásadne ovplyvňujú našu spokojnosť a kvalitu života, prezradíme vám, ako s nimi naložiť.
Navigácia
Prečo dochádza k natiahnutie svalov?
K natiahnutie svalu môže dôjsť v dôsledku nadmiery záťaže. Trebárs pri behu, v práci alebo v priebehu starostlivosti o seniorov a deti. (Obidve skupiny sa musia často zdvíhať.) Bolesť a pocit diskomfortu ale môže mať pôvod aj vo zranenia svalu. Napríklad, keď sa kvôli nevhodnému zaťaženie natrhne. Pokiaľ nie je bolesť príliš veľká (čo môže naznačovať mierne, alebo stredne ťažké poranenie), možno si so zraneným svalom poradiť v domácich podmienkach. Neznesiteľné bolesti a ťažké úrazy však vyžadujú odbornú pomoc vášho lekára.
Príznaky natiahnutých svalov
Telo si zvyčajne samo povie, či potrebuje aktivitu, alebo pokoj. Preto vás asi neprekvapí, že má svoje vlastné signály pre to, že by vaše svaly uvítali pauzu a trochu väčšiu starostlivosť.
Natiahnuté svaly spoznáte podľa:
- Náhle bolesti
- Obmedzené pohyblivosti
- Podliatin
- Zmien farby postihnutého miesta
- Opuchov
- Svalových kŕčov
- Stuhnutosti
- Slabosti
Ak ste napríklad behali, alebo išli veľmi rýchlo a teraz zápolíte sa stuhnutými lýtkami, prvou pomocou by mohla byť ich jemná masáž, ktorá by mala relatívne rýchlo obnoviť ich flexibilitu a hybnosť.
Natiahnuté brušné svaly
Určite sa vám to už niekedy stalo. Chceli ste zatočiť s prebytočnými kilami, ktorá nosíte na bruchu a začali ste s posilňovacími cvikmi. Prvý deň ste z toho mali dobrý pocit, ale nasledujúce ráno sa u vás objavili neznesiteľné bolesti brušných svalov, ktoré vám znemožnili sa normálne pohnúť. Čo býva extrémne nepríjemné. Bolesť svalov v bruchu ale môže spôsobiť aj nepredvídateľný pohyb stredu tela, nedostatok odpočinku, kašeľ a smiech alebo zdvíhanie ťažkých objektov.
Nie je vylúčené, že si svojou neopatrnosťou privodíte kýlu, ktorej prejavy sa od obyčajného stuhnutí, ktoré za pár dní prejde, dosť zásadne líšia. Že sa veci neuberajú tým správnym smerom vám napovie vracanie, zápcha, nevysvetliteľná hrčka v podbrušku alebo nevoľnosť. (V takom prípade ihneď kontaktujte lekára.) Pokiaľ ide len o diskomfort vo svaloch, pomôcť môžu studené a teplé obklady, lieky na bolesť a pokoj.
Natiahnuté svaly na nohách
Je jedno, či celý deň stojíte na nohách, beháte, alebo len niekam veľa ponáhľate. Všetky tieto aktivity sa môžu PROPS do natiahnutých svalov na nohách, kedy máme pocit, že už neurobíme ani krok. (Pretože lýtka máme zrazu ako vytesané z kameňa.) Tento stav väčšinou nie je príliš závažný. Stačí sa posadiť, nohy a lýtka trochu namasírovať a dopriať im buď studený, alebo teplý obklad. Nemusíte sa cítiť zle ani kvôli tomu, že si hodíte nohy hore, čo by malo zapríčiniť rýchlejší ústup opuchov.
Natiahnuté chrbtové svaly
Natiahnuté chrbtové svaly možno pripísať na vrub posilňovanie, alebo zdvíhanie ťažkých bremien. Problém je ale v tom, že v chrbte sa okrem svalov nachádzajú aj ďalšie dôležité súčiastky, ktoré nám pomáhajú s kvalitnou podperou a pohybom. Hovoríme napríklad o platničky, alebo o stavcoch. Niekedy sa môže dokonca stať, že máme pocit, že nás bolí sval, ale v skutočnosti sme si spôsobili vážne zranenie inej časti pohybového aparátu.
Na normálnu natiahnutie chrbtových svalov opäť platí pokoj. Pokiaľ ale cítite, že vám vystreľuje bolesť z chrbtice až do nôh, alebo že vás boľavé miesto brnia, pravdepodobne ide o problém s chrbtovou platničkou. Na ľahkú váhu neberte ani poškodenia stavcov, s ktorým si rozhodne neporadíte sami.
Ako uvoľniť stuhnuté svaly
Liečba stuhnutých svalov je vo väčšine prípadov veľmi jednoduchá. Ak teda nepociťujete naozaj veľké bolesti, alebo nemáte podozrenie na nejaký závažnejšie úraz, stačí si vziať do ruky gél na natiahnuté svaly a trochu odpočívať.
Ďalej môžete skúsiť:
- Studené obklady
- Bandážovanie
- Lieky proti bolesti
- Teplé obklady
- Preťahovanie
Veľkým rizikom uzdravovania svalov je to, že ich necháme neaktívny príliš dlhú dobu. To môže viesť k tomu, že stratí svoju silu a často aj objem. Aby nedošlo k veľkým škodám, pokiaľ je to aspoň trochu možné, doprajte si potraviny bohaté na bielkoviny. A čo najskôr začnite s nejakým rozumným zaťažovaním.
Ako tomu predísť?
Prevencia stuhnutých svalov je pomerne jednoduchá. V prvom rade je dôležité sa pred akoukoľvek fyzicky náročnejšie aktivitou aspoň trochu rozcvičiť. Tým predídete nežiaducemu zranenia, ktoré by mohlo plynúť z toho, že svaly neboli na zvýšený výkon pripravené. Tiež sa nesnažte ohromiť sami seba, ani kohokoľvek iného, a vyberajte si len taký typ záťaže, o ktorom viete, že ho zvládnete.
Ak pochádza vaša stuhnutosť z práce, robte si pravidelné prestávky na pretiahnutie a priebežne striedajte svoju pozíciu. Nápomocné by mohlo byť aj správne držanie tela, nosenie kvalitnej obuvi a opatrné zdvíhanie ťažkých objektov a bremien. Rozhodne neurobíte nič zlé, pokiaľ k tomu všetkému budete dlhodobo užívať doplnky stravy, ktoré podporujú normálny stav svalov, kostí a kĺbov.