Artróza: Príznaky, stupne a čo pomôže

Artróza je chronické ochorenie pohybového aparátu, ktoré nemusí postihovať iba seniorov, ale aj mladších ľudí. Keďže sa môže dlho neprejavovať, často na ňu prídete až v okamihu, keď už výrazne pokročila. Ako sa toto ochorenie prejavuje? A aké možnosti liečby sú dnes k dispozícii?

Pohybový aparát človeka síce na prvý pohľad vyzerá veľmi odolne, to však rozhodne neznamená, že by sme sa oň nemali pravidelne starať. Ak mu nevenujeme dostatok pozornosti, ktorú si zaslúži, môžeme prehliadnuť signály, ktorými nás upozorňuje na to, že s ním niečo nie je v poriadku.

Jedným z problémov, s ktorým sa môžete na životnej ceste stretnúť, je artróza – vážne degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré môže postihovať aj ľudí v produktívnom veku.

Čo je artróza?

Ako už bolo povedané, artróza je degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré súvisí s opotrebovaním chrupaviek. Môže však vzniknúť aj v dôsledku úrazu a podobne. Pomerne často sa artróza vyskytuje v bedrových kĺboch, v chrbtici, v ramenách, prstoch či v zápästiach.

Počas degeneratívnych procesov dochádza k postupnému poškodeniu tkaniva kĺbov, čo vedie k znižovaniu hrúbky chrupaviek a obmedzovaniu pohyblivosti. Kĺby a kosti sa o seba viac trú. Keďže toto ochorenie môže zásadne ovplyvniť kvalitu života a často končí invaliditou, mali by sme venovať veľkú pozornosť jeho včasnému rozpoznaniu.

čo je artróza príznaky stupne

Príznaky a stupne artrózy

Artrózu delíme do niekoľkých stupňov podľa jej závažnosti. Najvyšší stupeň je pritom najhorší.

Existujú:

  • Stupeň I: dochádza k stenčeniu chrupavky a postupnému zužovaniu kĺbovej štrbiny
  • Stupeň II: ďalej dochádza k zúženiu kĺbovej štrbiny, môže sa objaviť tvorba osteofytov a sklerotizácia
  • Stupeň III: počas tohto stupňa sa kĺbová štrbina naďalej zužuje, môžu sa objaviť deformácie kĺbovej jamky a hlavice
  • Stupeň IV: kĺbová štrbina prakticky zmizne, objavujú sa deformácie a kĺb prestáva normálne fungovať

Prvé príznaky artrózy sa môžu objaviť už okolo dvadsiatich rokov, keď človek ešte nemusí tušiť, že je chorý. Rozvoj choroby je postupný, a tak k zhoršeniu môže dôjsť až po mnohých rokoch. Medzi prvými signálmi môže byť napríklad pokojová bolesť kĺbu, ktorá sa objavuje počas noci. Pozor si dajte aj na obmedzenú pohyblivosť, citlivosť kĺbov na chlad či stuhnuté svaly pred fyzickou aktivitou.

Aké sú jej príčiny?

Príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú zatiaľ úplne objasnené. Jedným z faktorov môže byť opotrebovanie pohybového aparátu vplyvom vyššieho veku, nejde však o univerzálny dôvod. Určitú rolu môže hrať aj dedičnosť, obezita alebo jednostranné preťažovanie kĺbov. Okrem toho môžeme hovoriť o vývojových chybách kĺbov, endokrinných ochoreniach, úrazoch, problémoch s metabolizmom a podobne.

Liečba artrózy

Artrózu, žiaľ, nemožno úplne zastaviť, spolu s lekárom sa však budete snažiť spomaliť jej progres. Okrem liekov, ktoré vám predpíše lekár, je vhodná aj celková zmena životného štýlu, ktorá môže zmierniť bolesť a podporiť lepšiu pohyblivosť. Počítajte tiež s pravidelnými kontrolami.

Obvykle sa odporúča:

  • Redukcia telesnej hmotnosti
  • Úprava obuvi, nosenie ortopedických vložiek do topánok
  • Používanie palice alebo nosenie ortézy
  • Obmedzenie športov a aktivít, ktoré by mohli zhoršiť problém
  • Pravidelná pohybová aktivita (tai-či, joga, plávanie)

V krajných prípadoch môže lekár odporučiť operáciu, ktorá býva vo väčšine prípadov posledným riešením.

Liečba artrózy čo pomože

Ako podporiť zdravie kĺbov?

Bylinky na artrózu síce neexistujú, môžete si však vybrať také, ktoré v kombinácii s ďalšími látkami prispievajú k normálnemu stavu pohybového aparátu. Najčastejšie ich nájdete vo viaczložkových doplnkoch výživy s obsahom glukozamínu, chondroitínu, MSM, kolagénu, vitamínu C, kadidlovníka pílovitého a ďalších látok.

Zároveň opäť zdôrazňujeme, že je dôležité pravidelne navštevovať lekára a venovať sa šetrným druhom pohybu, ktoré pomáhajú udržať pohyblivosť.