Bolesť svalov po cvičení je normálna a žiaduca. Keďže došlo k námahe, ktorá podporuje rast svalov, mnohí ľudia si tento typ bolesti vyslovene užívajú. Ale čo ak vás trápi chronická bolesť svalov? A existujú nejaké tipy a triky, ako si rýchlo uľaviť od bolesti svalov? V našom dnešnom článku sa budeme venovať všetkému podstatnému.
Po cvičení väčšina ľudí očakáva bolesť, pretože počas fyzickej aktivity došlo k mikropoškodeniu svalového tkaniva, ktoré sa musí regenerovať. (A v dôsledku toho by malo potom rásť.)
Niekedy však zabúdame, že bolesť svalov môže prísť aj po fyzicky namáhavej práci (ktorá môže byť vašou obživou) alebo vo vyššom veku, keď ste unavení a všetko, čo sa rozhodnete robiť, kladie na vaše telo zvýšené nároky.
Bez ohľadu na vašu vekovú skupinu vám nižšie predstavíme príčiny, tipy a triky týkajúce sa bolesti svalov.
Navigácia
Ako sa prejavujú stuhnuté a bolestivé svaly?
Stuhnuté a boľavé svaly nie sú tak pružné. Môžu byť tiež náchylnejšie na kŕče. V neposlednom rade môžu bolieť a nemusia toľko vydržať, pretože sú preťažené a unavené.
Najčastejšie príčiny
Asi nemusíme hovoriť, že vaše svaly budú mať dosť, ak sa ich predtým rozhodnete potrápiť nejakým náročným fyzickým cvičením, počas ktorého sa budete snažiť prekonať všetky existujúce limity.
Ďalej na nich môže mať negatívny vplyv:
- Stres
- Napätie
- Nadmerné používanie jednej svalovej skupiny (napr. v práci)
- Zranenie
- Nedostatočné zahriatie a strečing po cvičení
Nemôžeme úplne vylúčiť rôzne ochorenia, s ktorými sa (bohužiaľ) môžeme bežne stretnúť aj v našej spoločnosti.
V tomto ohľade môže mať negatívny vplyv napríklad na stav svalov:
- Fibromyalgia
- Chronický únavový syndróm
- Autoimunitné ochorenia (napr. lupus)
- Ochorenie štítnej žľazy
- Nedostatok draslíka
- Chrípka a iné infekcie
Ako teda vidíte, pri určovaní príčiny bolesti svalov musíte zvážiť mnoho rôznych možností.
Ako zmierniť bolesť a uvoľniť svaly?
Teraz sa pozrieme na to, ako rýchlo a v pohodlí domova uvoľniť svaly. V prvom rade vyskúšajte oddychový režim a jemnú masáž svalov, ktorú môžete podporiť nanesením masti na svaly a kĺby po námahe. (Takéto masti bývajú chladivé alebo majú schopnosť problémovú oblasť zahriať.)
Ak je bolesť veľmi intenzívna, môžete siahnuť po studenom obklade, ktorý priložíte na problematické miesto. Prípustné je aj užívanie liekov proti bolesti a ľahký strečing, ktorý by mal svalom prinavrátiť pružnosť.
Prevencia svalových poranení
V prvom rade sa snažte svojmu pohybovému aparátu zabezpečiť dobrú vnútornú výživu. Môžete siahnuť po viaczložkovej kĺbovej výžive, ktorá sa stará aj o svaly, kosti a šľachy. Hľadajte MSM, kolagén, vitamín C, chondroitín, glukozamín, saw palmetto a mnoho ďalších zložiek.
Potom ju doplňte:
- Rozcvičkou pred cvičením a strečing po cvičení
- Dostatočným pitným režimom (pretože aj svaly potrebujú hydratáciu)
- Strečingom
- Pravidelnou fyzickou aktivitou
Ak cvičíte v posilňovni, možno by stálo za to, aby ste si najali skúseného trénera, ktorý vám ukáže, ako správne cvičiť. Takto sa nebudete preťažovať a budete vykonávať správnu techniku. Aj to má normálny sta